Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” valörına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet hür halde mevcut kent, takkadak peşi sıra korsanların eline geçkintir. M.Ö. 77’bile Kumandan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına berklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve cesim bir gelişme göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara için Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en adamakıllı yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste soy sahipliği fail Antalya, zamanı ve kültürel turizme rabıta duyanlar ciğerin tam bir turizm cenneti! Gün süresince dayanıklı çok medeniyete soy sahipliği fail bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile bile nispeten popüler. Antik kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden adamakıllı 13 yeri sizin ciğerin listeledik. şayet siz bile yaz tatili ciğerin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat niyetınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi zıtlayacak ilk arazi Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede arazi meydan surlar rahatletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları kurma edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin da çok neşeli evetğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten keyif alanlar ciğerin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yol edebilir ve defa kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arazi meydan katıksız gaz yağı kaynağından binlerce yıldır çıhun alevler kadim Palikarya Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” valörına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dokunaklır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile uğraşmamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak ciğerin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kesme dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 kesme şeşndan alevler saçtıynet devam eder. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kesme dibinden fışkıran alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek ciğerin Olympos’da bir yarış komplo edilir. Atletler Chimera’nin hınçiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde arazi kırmızıır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla hediye edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında arazi kırmızıır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Külüstür zamanlarda büsbütün sahiplik imalı dövme demirden bir saat mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde gene bileğçalışmatirilmiştir. Külüstür saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının arazi aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin şimal yanında ise çıkıntı halinde bir sert arazi kırmızıır. Bu demirin çalışmalevi ise idam edilen kişileri tarih boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı aksamında arazi kırmızııyor. Taban Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Zamanı yapının dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ilgili olmayan bir ürün olmasının huzurı nöbet Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl ender yapılarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise hasetmüzde bir kül halinde koruma görevlisi şeşna alınmıştır.

Antalya alanya transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir